Mes Facebooke LinkedIn Youtube kanalas
LT RU

Skiepai nuo gimdos kaklelio vėžio

Gimdos kaklelio vėžys – tai antras pagal dažnumą (po krūties vėžio) moteris kamuojantis vėžys. Gimdos kaklelio vėžiu susergama ne iš karto. Kol jis išsivysto gali praeiti nuo keliolikos mėnesių iki keliolikos metų. Be to, jis niekada neatsiranda sveikoje gleivinėje. Pirmiausia gimdos kaklelyje atsiranda ikivėžinių pakitimų, kuriuos nustačius ir laiku išgydžius užkertamas kelias vėžiui.

Manoma, kad 99,7 proc. atvejų gimdos kaklelio vėžį sukelia ŽPV – žmogaus papilomos virusas, kurio yra apie 200 skirtingų rūšių. Dauguma šių virusų sukelia odos karpas ir yra nepavojingi. Tačiau apie 30 viruso rūšių užkrečia intymios srities gleivinę. Dėl pusės jų genitalijose atsiranda karpos (smailiagalės kondylomos, lyties takų karpos), o net 14 viruso tipų gali sukelti vėžį. Itin pavojingi yra ŽPV 16 ir ŽPV 18 didelės vėžio rizikos tipai.
ŽPV virusais užsikrečiama lytinių santykių metu.

Apsauga nuo gimdos kaklelio vėžio
• pirminė prevencija – profilaktiniai skiepai;
• antrinė prevencija – (pvz., onkocitologinis tepinėlis, gydytojo apžiūra, kolposkopija ir kt.).

Skiepytis nuo gimdos kaklelio vėžio prasminga beveik visoms moterims. Kuo moteris jaunesnė, tuo geriau į skiepus reaguoja imuninė sistema ir apsauga išlieka ilgiau.
Itin rekomenduojama paskiepyti mergaites iki 15 metų, kurios dar neturi lytinių santykių. Tačiau ši vakcina taip pat efektyvi ir vyresnio amžiaus moterims, net ir tada, kai jos jau turi ŽPV virusų.