Mes Facebooke LinkedIn Youtube kanalas
LT RU

Lietuvoje taikomos pagalbinio apvaisinimo procedūros atitinka pasaulinę praktiką

Apie naujoves pagalbinio apvaisinimo srityje, taikomas technologijas kalbamės su medicinos centro „Northway“ biologe embriologe Jelena Ramanauske.

– Embriologas – ši specialybė skamba gana sudėtingai. Kuo užsiima šios srities specialistai?

Embriologas – tai biomedicinos ar biotechnologijų mokslų šakos specialistas, išmanantis reprodukcinę biologiją, embriologiją (embriono susidarymo, formavimosi, implantacijos bei tolesnio jo vystymosi dėsnius). Šis specialistas atsakingas už pagalbinio apvaisinimo proceso laboratorinę dalį. Jis surenka, ištiria ir kultivuoja lytines ląsteles, jas apvaisina, augina apsivaisinusias ląsteles, susiformavusius embrionus paruošia talpinimui į moters gimdą, jei reikia, jas užšaldo.

– Kiek tokių specialistų yra Lietuvoje?

Tokių specialistų yra nedaug, skaičiuojama ne šimtais, tūkstančiais, o dešimtimis.

– Kodėl toks mažas embriologų skaičius mūsų šalyje?

Taip yra todėl, kad nevaisingumo gydymas dar yra pakankamai nauja sritis. Pirmoji pagalbinio apvaisinimo procedūra pasaulyje atlikta 1978 metais, Lietuvoje – 1998 metais.

– Minėjote, kad pagalbinio apvaisinimo procedūros atliekamos palyginti neseniai. Galima spręsti, kad ši sritis vystosi labai sparčiai. Apie įprastas procedūras žmonės gali rasti pakankamai daug informacijos. Ar yra naujovių, ir jei taip, kokios jos?

Pastaruoju metu pradedama taikyti kiaušialąsčių šaldymo technologija. Šis metodas taikomas onkologinėms ligonėms, taip išsaugant galimybę ateityje moteriai susilaukti vaikų. Anksčiau didesnis dėmesys buvo nukreipiamas į moterų nevaisingumo priežastis ir tyrimus, dabar vis dažniau atsisukama į vyrus. Vyrų nevaisingumas tampa vis dažnesnė problema. Šiuo metu apie 40 proc. visų nevaisingumo atvejų sudaro vyriškasis faktorius, todėl atsiranda nauji morfologiniai, fiziologiniai, funkciniai spermatozoidų ištyrimo metodai.

– Ar nevaisingumo gydymas Lietuvoje atitinka pasaulines tendencijas?

Lietuvoje atliekamos visos nevaisingumo gydymo procedūros, taikomos šiuolaikinėje praktikoje. Šios srities specialistai nuolat tobulina tiek teorines, tiek praktines žinias pasaulinėse konferencijose, mokymuose. Dirbame modernia įranga. Turime laboratorijų su įrengta specialia, aukščiausius standartus atitinkančia oro švarumą garantuojančia vėdinimo sistema. Ji įgalina užtikrinti dalelių ir mikroorganizmų kiekį, kuris atitinka A klasę pagal Europos geros gamybos praktikos gaires. Tyrimais įrodyta, jog svarbiausias veiksnys pagalbinio apvaisinimo laboratorijoje apdorojant audinius ir ląsteles yra oro kokybė. Pastojimų dažnis po pagalbinio apvaisinimo procedūrų Lietuvoje atitinka Vakarų Europos valstybių praktiką ir rezultatus. Taigi pasidžiaugti tikrai turime kuo.