Mes Facebooke LinkedIn Youtube kanalas
LT RU

Pasirengti gimdymui padeda mankšta

Nėštumo metu augant svoriui, keičiasi moters kūno svorio centras, dėl to kinta laikysena ir eisena. Daugelis moterų skundžiasi nugaros skausmais, neretai patinsta rankos ir kojos. Apie tai, kaip būsimos mamos gali sau padėti palengvinti šiuos pojūčius, kalbamės su „Northway“ medicinos centro gydytoja akušere ginekologe med. m. dr. Diana Ramašauskaite.

– Kodėl reikia sportuoti?

– Mankštinimasis yra puiki nugaros skausmų profilaktikos, raumenų tonuso palaikymo priemonė. Pratimai didina bendrą moters darbingumą, nuo jų gerėja miegas, o tai padeda atkurti įvairių organų bei sistemų balansą, kuris nėštumo laikotarpiu kartais būna sutrikęs. Mankšta skatina teigiamas emocijas, stiprina raumenų jėgą, kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių sistemas, didina klubų sąnario amplitudę bei dubens paslankumą, gerina kraujotaką kojų venose. Fizinis aktyvumas gerai veikia ne tik mamą, bet ir vaikelį – jis gauna daugiau deguonies, gerėja jo medžiagų apykaita.

– Kokį mankštinimosi būdą patartumėte rinktis besilaukiančiai moteriai?

– Moterys gali rinktis įvairią patinkančią veiklą: individualias ar grupines treniruotes tiek sausumoje, tiek vandenyje. Vis dėlto prieš pradedant sportuoti, patarčiau pasikonsultuoti su nėštumą prižiūrinčiu specialistu. Žinodamas moters sveikatos būklę, jis patars, kokia veikla kuriuo nėštumo etapu yra naudingiausia. Sportuoti nerekomenduojama, kai moteriai gresia nėštumo nutrūkimas, taip pat jei kamuoja sunkios ligos.
Iš pradžių mankštai rekomenduojama skirti 10-15 min. Moteris turi jaustis komfortiškai visos mankštos metu. Neturi būti jokio savęs prievartavimo. Prieš kiekvieną mankštą reikia atlikti apšilimą.
Patarčiau neužmiršti ir nematomų – dubens raumenų. Tai – vadinamieji Kėgelio pratimai, kurie treniruoja dubens (jie dar vadinami tarpvietės) raumenis. Šie raumenys svarbūs, nes kontroliuoja šlaplės, makšties ir išeinamosios angos funkcijas.

Gydytojos akušerės ginekologės med.m.dr. Dianos Ramašauskaitės rekomenduojami pratimai kiekvienu nėštumo trimestru.

Pirmasis nėštumo trimestras (iki 12 nėštumo savaitės).
Fiziškai nepasirengusioms mamytėms, kurios iki nėštumo visai nesportavo arba tai darė tik retkarčiais, reikėtų apsiriboti pasivaikščiojimais, vandens procedūromis (kontrastinis dušas, lengva mankšta vandenyje ir pan.), kvėpavimo, atsipalaidavimo, Kėgelio pratimais. Tomis dienomis, kada iki nėštumo būdavo menstruacijos, patartina vengti bet kokios fizinės veiklos, o ypač – pilvo preso pratimų. Pirmojo trimestro metu nėščiajai rekomenduojami pratimai nugaros, dubens raumenims stiprinti, klubo sąnario paslankumui didinti. Taip būsimoji mamytė gali pasirengti atlaikyti didėjantį kūno svorį, pamažu ruoštis gimdymui.

Antrasis nėštumo trimestras (13-32 nėštumo savaitė).
Moters savijauta stabilizuojasi, tad tai – pats saugiausias laikas mankštintis. Šiuo laikotarpiu labiausiai tinkami pratimai nugaros, pilvo, kojų, raumenims stiprinti. Rekomenduojama atlikti pratimus, gerinančius sąnarių judrumą, mankštintis vandenyje.

Trečiasis trimestras (nuo 33 nėštumo savaitės).
Šiuo metu dėl pakilusios, padidėjusios gimdos moteris dažnai kamuoja dusulys, todėl naudingi pratimai, pagilinantys kvėpavimą, taip pat gerinantys kraujo bei limfos apytaką, ypač apatinėje kūno dalyje ir kojose.