Mes Facebooke LinkedIn Youtube kanalas
LT RU

Pėdos nykščio iškrypimas – dažna bėda

Pėda yra viena iš sudėtingiausių kūno dalių, nes ji sukurta taip, kad atlaikytų kūno svorį ir apsaugotų kojos kaulus bei sąnarius nuo lūžių ar išnirimų. Todėl labai svarbu yra laiku pastebėti ir šalinti pėdų ligas, iš kurių viena svarbiausių yra pėdos nykščio išnirimas į išorę“, – teigė Kretingos „Northway“ medicinos centro ortopedas-traumatologas  Arūnas Galdikas.
Gydytojo Arūno Galdiko žodžiais, pasaulyje ir Lietuvoje apie 30 proc. žmonių turi problemų dėl pėdų, iš jų apie 80-90 proc. – moterų. Tačiau tik trečdalis žmonių ryžtasi operacijoms.

Agnė GEDMINTAITĖ

Ilgametę patirtį turintis ortopedas – traumatologas Arūnas Galdikas teigia, kad dažniausiai pasitaikanti pėdų patologija yra pėdos nykščio iškrypimas, lotyniškai vadinamas Hallux valgus, o liaudiškai – pėdos kauliuko išsišokimu. Panaikinti šią pėdos patologiją, anot gydytojo, galima tik chirurginiu būdu. Tokios operacijos atliekamos „Northway medicinos centrai“ Kretingos filiale.

Kada dėl pėdos nykščio iškrypimo reikia kreiptis į gydytojus?

Būtina kreiptis į gydytojus tuomet, kai ima varginti nuolatinis skausmas, atsiranda pėdos nuospaudų, kankina pėdų nuovargis, jos parausta, tinsta. Į medicinos centrą atvykusiam pacientui atliekama rentgenograma – nustatomas pėdos deformacijos laipsnis ir sprendžiama, kaip gydyti. Atlikus tyrimus, dažniausiai pacientui pasiūlome operaciją.

Kaip atliekamos pėdos operacijos?

Dažniausiai pacientui pasiūloma zigzaginė osteotomija: operacijos metu zigzagu pastumiamas kaulas ir susiaurinama pati pėda. Operacijos metu yra išimama kaulinė ašis, pašalinamos kaulinės išaugos, metalinėmis konstrukcijomis koreguojama ir fiksuojama padikaulio padėtis, atkuriamas sausgyslių bei raiščių balansas. Kaulų fiksacijai yra naudojami įvairių dydžių sraigtai, pagaminti iš specialaus metalo. Kuo anksčiau ši operacija atliekama, tuo ji lengvesnė, taip pat greičiau išgyjama po operacijos. Tokios operacijos nėra sudėtingos, trunka apie 45 minutes, ir žmonės neturėtų jų baimintis. Lietuvoje tokios operacijos atliekamos jau 10 metų. „Northway medicinos centrai“ Kretingos filialas turi pačią moderniausią įrangą šioms „kauliuko“ operacijoms atlikti.

Ar ilgai po šių operacijų tenka gydytis?

Kitą dieną po operacijos pacientas jau gali vaikščioti. Gydytojas sprendžia, ar po operacijos pacientui reikia specialios avalynės, ar ne. Maždaug pusei išoperuotųjų tokia avalynė nereikalinga. Pacientas po operacijos nedarbingas būna apie mėnesį laiko. Esant lengvai kauliuko deformacijai, galima iškart operuoti abi kojų pėdas, tačiau esant sudėtingesnei patologijai, geriausia pėdas operuoti po vieną, darant iki 4-6 mėnesių pertraukas tarp abiejų operacijų.

Kas nutinka negydant pėdos kauliuko išsišokimo?

Laiku nepašalintas pėdos kauliuko išsišokimas toliau deformuoja pėdą ir kelia žmogui vis didesnius skausmus. Uždelsus pėdos operaciją, iškrypęs nykštys pakelia bei deformuoja ir antrąjį pirštą. Pėdų „kauliukų“ problemos dažniausiai išryškėja 30-50 metų amžiaus žmonėms, labiau moterims. Dažniausiai to priežastys – paveldėjimas, kaulų retėjimas, laikui bėgant atsirandantis raiščių silpnumas, gimdymai.
 „Pradinėse stadijose nuo jos galima apsisaugoti, todėl būtinai reikia, kad vaikus nuo 5 metų apžiūrėtų ortopedas. Pastebėjus ligos požymių, paskiriama gydomoji mankšta, avalynė su specialiais įdėkliukais“, – sakė  gydytojas A.Galdikas.
Pasak ilgametę patirtį turinčio ortopedo-traumatologo Arūno Galdiko, pėdos nykščio iškrypimo operacijos nėra sudėtingos, trunka 45 minutes, ir žmonės neturėtų jų baimintis.
„Northway“ medicinos centras yra sudaręs sutartis su teritorine ligonių kasa , todėl bazinė operacijų kaina apmokama iš PSDF biudžeto lėšų

Konsultuojate dėl įvairių plaštakos ligų. Kokios jų dažniausios ir kaip jos gydomos?

Viena dažniausių taip vadinamas riešo kanalo sindromas-tai vienas iš nervų pažeidimo susirgimų.
Didžiausia problema Lietuvoje, pasak specialisto, yra ta, kad ne visais atvejais riešo patologija tinkamai diagnozuojama ir gydoma. Dažniausiai riešo skausmus kenčiančiam pacientui paskiriami priešuždegiminiai vaistai ir gydymas tuo baigiasi.
Anot gydytojo A.Galdiko, riešą gali skaudėti dėl daugelio priežasčių. Viena iš pagrindinių šios ligos priežasčių yra nuolatinis sunkus fizinis krūvis. Taip pat  tai gali būti potrauminiai liekamieji reiškiniai, įvairūs likę randai po sausgyslių pažeidimo riešo srityje, endokrininės sistemos ligos, nėštumas, menopauzė ir kita.
Užspaustą nervą žmogus jaučia pirštų tirpimu, dilgčiojimu, skausmu, kuris dažniausiai vargina naktį, taip pat  judesių ribojimu, visišku piršto nejautrumu ar plaštakos jėgos sumažėjimu. Todėl labai svarbu neuždelsti ir laiku išlaisvinti spaudžiamą nervą. Žuvus nervo skaiduloms gydymas tampa komplikuotesnis ir pooperaciniai rezultatai ne tokie džiuginantys.