Mes Facebooke LinkedIn Youtube kanalas
LT RU

Kad atostogauti netrukdytų nemalonūs pojūčiai

Liaudies išmintis sako: ruošk roges vasarą, ratus – žiemą. Apie tai patartina susimąstyti planuojantiems artėjančias vasaros atostogas. Juk nesinori, kad jas apkartintų nemalonūs pojūčiai, pavyzdžiui, padidėjęs prakaitavimas. O daug apgamų turintiems žmonėms saulėje reikia būti ypač atsargiems. Tokiais atvejais gali padėti plastikos chirurgai. Tiesa, į juos reikėtų kreiptis ne paskutinę minutę. Apie tai kalbėjomės su Vilniuje bei Kretingoje įsikūrusio medicinos centro „Northway“ plastikos chirurgu med. dr. Arūnu JANKAUSKU.

– Gausus prakaitavimas – estetinis trūkumas ar sveikatos sutrikimas?

– Prakaitavimas – natūrali organizmo reakcija, reguliuojanti vidaus temperatūrą. Prakaito liaukų yra visame kūne (išskyrus ausis ir lūpas). Sveiko suaugusio žmogaus organizmas per dieną išskiria nuo vieno iki pusantro litro prakaito. O per gausiai prakaituojančio – du–penkis kartus daugiau. Dažniausiai gausiau prakaituoja delnai, pažastys, padai, kakta, nosis.
Neretai per didelis prakaitavimas atsiranda nėštumo periodu, po gimdymo ar per menopauzę. Šiais žmogaus gyvenimo tarpsniais keičiasi hormonų pusiausvyra. Būtent hormonų pusiausvyros pokyčiai ir su jais susiję medžiagų apykaitos sutrikimai laikomi svarbiausia gausaus prakaitavimo priežastimi. Jei žmogus neserga jokia liga, bet staiga pradėjo itin gausiai prakaituoti, priežastis tikriausiai yra genetinė, ypač jei panašių problemų turi ir kiti giminaičiai.

– Kokiais būdais šiais laikais galima stabdyti gausų prakaitavimą?

– Patariama vengti aštraus, riebaus maisto, vartoti kuo mažiau gėrimų su alkoholiu, kofeinu. Jei šios priemonės nepadeda, reikėtų kreiptis į plastikos chirurgą, kad būtų atlikta gausaus prakaitavimo mažinimo procedūra botulino toksino injekcijomis. Šiuo metu tai efektyviausia priemonė, slopinanti prakaitavimą 6–12 mėnesių. Prieš procedūrą į jautriausias vietas – delnus, padus – suleidžiama nuskausminamųjų vaistų. Pažastims tokios procedūros nereikia, nes jos – neskausminga vieta.
Botulino injekcijas reikia kartoti. Po šios procedūros visiškai neprakaituojama pusę metų, po to dar keletą mėnesių prakaituojama minimaliai. Tiesa, injekcijų rezultatas pajuntamas ne iš karto. Prakaitavimas po truputį mažėja dvi savaites ir galiausiai visai pranyksta. Jau tą pačią dieną po procedūros žmogus gali maudytis, sportuoti, tačiau nerekomenduojama kaitintis pirtyje, vartoti alkoholio.

– Turintiems daug apgamų patariama vengti intensyvios saulės. Ar plastikos chirurgai gali padėti be baimės pasimėgauti saulės voniomis?

Trukdančius apgamus ar išsiplėtusius veido ir kitų kūno vietų kapiliarus galima pašalinti radiochirurginiu metodu. Radiochirurgija – tai operacijos be pjūvio. Šalinant odos gerybinius auglius bei kitus darinius šiuo būdu, minkštieji audiniai pažeidžiami minimaliai, oda nenudeginama, todėl neskauda, greičiau gyja žaizdelės, o likę randeliai beveik nepastebimi. Konsultacijos metu, prieš procedūrą kiekvienas apgamas yra ištiriamas dermatoskopu. Jei reikia,  atliekamas histologinis ir/ar biopsinis tyrimai. Apgamų ar kitų darinių šalinimą merginoms ir moterims genitalijų srityje ar kitose intymiose vietose atlieka gydytojai ginekologai.
Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad šalinti odos darinius reikėtų gerokai prieš atostogas. Kad tose vietose, kur buvo panaikinti apgamai bei kiti odos dariniai, neatsirastų žymių (pavyzdžiui, pigmentinių dėmių), po procedūros būtina vengti tiesioginių saulės spindulių. Nukritus šašui, rekomenduojama šią vietą kuriam laikui užklijuoti pleistru ar tepti apsauginiu kremu nuo saulės.
• Jei pacientas yra draustas privalomuoju sveikatos draudimu, apgamai, odos gerybiniai augliai, hemangiomos ir kiti dariniai medicinos centruose „Northway“ šalinami nemokamai – procedūras apmoka teritorinė ligonių kasa.
• Privalomi tyrimai: bendras kraujo, gliukozės kiekio kraujyje, kraujo krešumo, bendras šlapimo, EKG (elektrokardiograma ramybės būsenoje). Medicinos centruose „Northway“ visus šiuos tyrimus galima atlikti per vieną apsilankymą